ÜNİVERSİTE CAMİİ1 - İnönü Üniversitesi ve Merkez Cami :

             Her geçen yıl büyüyen İnönü Üniversitesinin gündüz nüfusu, 40-50 bine ulaşmaktadır. Bu nüfus Anadolu’da bir şehir demektir. Kuruluşundan itibaren fiziki ve sosyal mekânları birbirleriyle orantılı olarak gelişen üniversitemiz, cami konusunda o kadar şanslı olamamıştır. 25-30 yıl önce,  kampüs merkezinde inşa edilen 150 metre karelik küçük bir mescit ne geçmişte ne de bugün ihtiyaca cevap verememiştir.
 

 2 - Bugün Planlanan Cami üniversitenin, Görünümüyle Uyumlu Bir Projedir : 

 Cami projesi, Mühendislik Fakültesi Öğretim üyesi ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Türkmen’inin gözetiminde Malatya’da hizmet veren bir Mimarlık Ofisi ve İstanbul Teknik Üniversitesindeki bazı öğretim üyelerinin destekleriyle hazırlanan özgün bir projedir. Tamamlandığında sadece üniversitemiz için değil Malatya ve ülkemiz için de, bir katma değer ifade edecektir.   Sözü edilen cami, üniversitenin en merkezi yerinde olup  “Sosyal, Sağlık ve Kültürel” hizmetlerinin verildiği tesis ile aynı alanı paylaşmaktadır. Böylece her gün ortalama “on bin öğrenci”  öğle yemeği için bu alanı diğer bir ifade ile cami müştemilatını paylaşacaktır.


3 - Proje Ve Özellikleri :
 

1-Caminin, öğrenci ve idari personel için yürüme mesafesinde olması,

2-En az 4000 kişinin birlikte ibadet edebilme kapasitesi,

3-Projede, ibadet alanı dışında öğrenci aktivitelerine yeterince yer verilmesi,

4-Müştemilatında Kütüphane, okuma salonları ve “Kitap-Kafe”gibi ünitelerin olması, 

5- Öğrencilere yönelik çalışma, sergi vs. etkinlik mekânlarının tasarlanması,

6-Yeterince temizlik alanlarının bulunması,

7- Öğrencilerin ihtiyaçları için,  bazı küçük iş ve ticari ünitelerin yer alması,

8- Öğrencilerin Cami alanından gün boyu istifade edebilecek olması,    
   

4 - Caminin Maliyeti :

İstanbul Marmara İlahiyat Fakültesi Camii gibi “Gençliği Bağrında Toplayacak”  bu camimizin, maliyeti 15 milyon Türk Lirası”dır.  Tekrar vurgulamak gerekirse bu cami bir köy, mahalle veya semt camii değildir. Kırk binden fazla nüfusu olan bir üniversite için gecikmeli de olsa yapılması zorunlu olan bir yatırımdır. Bazı yerlerde cami yapılır, cemaat bulunmaz.Fakat bu camimiz için,sadece 200 metre mesafede bulunan İlahiyat Fakültesinin 3500 öğrencisi bulunmaktadır. Diğer öğrencileri de dikkate aldığımızda Türkiye’de binlerce genç cemaati önceden hazır olan bu denli bir cami herhalde yoktur.

5 - Cami Bağışları Malatya İlahiyat Vakfı Üzerinden Yapılmaktadır :

Bilindiği üzere ülkemizde, devlet ve üniversite bütçelerinden camilere ödenek ayrılmadığı için kamu kurumlarının bütçeleriyle doğrudan camiler yapılamamaktadır. Sadece Diyanet İşler Başkanlığı’nca bazı camilere cüz’i katkı sağlanmaktadır.  Üniversite Camimiz adına yapılan bağışların kabulü ve bu esere harcanan meblağların muhasebeleşme işlemleri,Malatya İlahiyat Vakfı aracılığı ile yapılmaktadır. Zaten bu vakfın amacıda dini, sosyal, kültürel ve bilimsel çalışmalara öncülük etmektir.

 


ÜNİVERSİTE MERKEZ CAMİİNE YARDIM ETMEK İÇİN:

1- T.C. ZİRAAT BANKASI İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ ŞUBESİ:
    İBAN NO: TR19 0001 0014 9081 0037 0550 01


 

 

 

Okunma : 4.549
www.milvak.org  2022 © Tüm hakları saklıdır.
Buhara cad. Çöşnük mah.No.39/A Battalgazi / MALATYA
+90 505 007 84 87
Bugün 26 Kişi, sitemiz yayınlandığından itibaren toplamda 162.867 Kişi sitemizi ziyaret etti. Şu an 17 Kişi sitemizi inceliyor.
Bu site Ediyos Sistemini Kullanmaktadır.